Při bouřce (nebo obdobných atmosférických podmínkách) se vzrůstající intenzitou elektrického pole mezi zemí a mrakem a za narůstajícího rozdílu potenciálů je základním úkolem klasického hromosvodu spolehlivé svedení přímého úderu blesku do země tak, aby se zamezily nebezpečné přeskoky na vodivé části v objektu. Jímací systém a svody vyrovnávají potenciál všech vodivých stavebních částí a technologických zařízení objektu jejich připojením na společnou uzemňovací soustavu.
Aktivní hromosvod funguje na principu nabíjení kondenzátoru a násobiče napětí. Pomocí napájecího zařízení vysílá do okolí vysokonapěťový signál s určitou frekvencí, amplitudou a s opačnou polaritou, než je polarita mraku.
Aktivní hromosvod získává energii pro vytvoření vysokonapěťových signálů z elektromagnetického pole, které se při bouřkách vytváří automaticky (mezi 10 a 20kV/m).
Velikost a návrh aktivního jímače řeší příslušné elektrotechnické normy a na každou soustavu hromosvodu je pak vystavena revizní zpráva, která potvrzuje správnou funkčnost hromosvodu, nebo popisuje nalezené závady. Je třeba vyvrátit oblíbenou hospodskou báchorku o tom, že hromosvod blesky přitahuje. Nikoliv. Ale pokud si již blesk vybral místo, které je hromosvodem ošetřeno, pak jej tento aktivní hromosvod bezpečně uzemní.
U domu nad šedesát metrů obvodu, kde již je nutno instalovat tři svody, je již výhoda zřejmá. Stačí jediný jímač a jediný svod. U výrobních hal, kancelářských objektů a fabrik se klasických hromosvodů již nepoužívá. Stávající hromosvody je výhodné při pravidelných údržbách a nátěrech likvidovat a nahrazovat aktivními hromosvody.
Aktivní hromosvody může instalovat pouze oprávněná osoba. Po instalaci musí být soustava udržovaná v provozuschopném stavu a musí procházet pravidelnými revizemi, které provede pouze licencovaný revizní technik. Interval pro revize je v případě Franklinova typu 5 let, v případě rizikových budov jednou za dva roky. Aktivní hromosvody podléhají pravidelným revizím jednou za 3 roky, v případě rizikových budov pak jednou za 2 roky a v prostředí s nebezpečím výbuchu jednou za rok. Obdobně se můžete na specialisty zajišťující montáž a revizi hromosvodů obrátit i pro případ řešení ochrany proti přepětí a vf rušení.